Matka Boża Saletyńska w Sieniawie

Matka Boża Saletyńska w Sieniawie

Wiele rodzin w całej Polsce nabywa figurę Matki Bożej Saletyńskiej. Czyni to dla Maryi, jako wotum wdzięczności za otrzymane łaski. Kapliczka Matki Bożej staje się też miejscem rodzinnej i sąsiedzkiej modlitwy, gdzie Piękna Pani otacza wszystkich nieustanną opieką. Są to wydarzenia ważne i radosne, świadczące o rozwoju kultu Najświętszej Maryi Panny objawionej w La Salette.

W Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia odbyło się poświęcenie kapliczki Matki Bożej Saletyńskiej w Sieniawie, w diecezji przemyskiej. Był to czas odpustu parafialnego i gminnych dożynek. Na tę uroczystość każda wieś z gminy sieniawskiej przygotowała piękny wieniec. Na parafialne święto przybyło wielu gości, którzy przy tej okazji odwiedzili swoje rodziny i znajomych. Rodzina Kisielów i Wilków od samego początku budowy nowego domu rozmyślała nad tym, aby postawić przed domem kapliczkę z Matką Bożą Saletyńską i te pragnienia zostały spełnione. Przy ul. Jagiellońskiej w Sieniawie usiadła w kapliczce Saletyńska Piękna Pani - Matka Boża Płacząca, aby być z rodziną i sąsiadami jako Matka troszcząca się o swoje dzieci. Figurę przywieźli z Dębowca zakupioną w Wydawnictwie La Salette. Wybudowali postument, nałożyli oszkloną obudowę i teraz Matka Boża bezpiecznie może spoglądać na przechodzących i przejeżdżających obok oraz wszystkim błogosławić. Uwieńczeniem tych starań związanych z kapliczką było jej uroczyste poświęcenie. Dnia 15 sierpnia 2002 roku o godz. 17.00 przyjechał ks. Proboszcz Jan Grzywacz w asyście kleryka Artura i dokonał poświęcenia kapliczki. Na tej modlitwie była obecna rodzina Kisielów, Wilków, Kureckich, Smędowskich i Gutterów oraz najbliżsi sąsiedzi, którzy z radością zbiegli się na tę uroczystą chwilę. Przede wszystkim nie zabrakło państwa Świądrów, Dyrdów, Pyrczaków, Krauzów, Banasiów i innych. Przy poświęceniu ks. Proboszcz powiedział: "Niech Matka Boża Saletyńska wyprasza potrzebne łaski rodzinie, sąsiadom i patronuje tej części parafii sieniawskiej".

Dziękujemy Matce Bożej za Jej nieustanną pomoc i Jej ciche matczyne spojrzenie na swoje dzieci. Mówiła w La Salette 19 września 1846 roku: "Zbliżcie się moje dzieci, nie bójcie się, przyszłam wam opowiedzieć wielką nowinę". Gdy przekazała swoje orędzie dzieciom: Melanii i Maksyminowi, odchodząc od nich dwukrotnie wypowiedziała słowa:

"A więc moje dzieci, ogłoście to całemu mojemu ludowi!"
Te Jej słowa stają się naszym apostolskim zadaniem i obowiązkiem. Niech Maryja w tym dziele dopomaga i przewodniczy.
Ks. Franciszek Gutter MS