ks. Oswald Loretan

Żył w latach

(1876-1964)
Urodził się 4 marca 1876 r. w Loéche-Ville, kanton Valais (Szwajcaria), jako syn Fridolina i Teresy Plaschy. Chrzest przyjął 5 marca 1876 r. W latach 1891-1895 ukończył Małe Seminarium Misjonarzy Matki Bożej z La Salette i Corps (Francja). Nowicjat rozpoczął 21 czerwca 1894 r. u Misjonarzy Matki Bożej z La Salette w Sanktuarium w La Salette. Pierwszą profesję zakonną złożył 21 czerwca 1895 r. w La Salette na ręce ks. superiora Józefa Perrin, zaś wieczystą 21 października 1904 r. w Rodatyczach na ręce ks. Józefa Fux. W latach 1897-1902 odbył studia filozoficzno-teologiczne na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, ukończone stopniem doktora teologii. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 maja 1902 r. w Rzymie z rąk ks. kard. P. Respighi. Placówki i urzędy: 1902-1904 drugi radny w Krakowie, 1903-1904 wikariusz w Busku, 1904-1913 wikariusz w Ware, 1913-1926 superior i proboszcz w Ware, 1926-1961 proboszcz w Bondsville, 1961-1963 wikariusz w Fitchburg, 1963-1964 rezydent w Mörschwil. Zmarł 30 marca 1964 r. w Mörschwil. Pochowany 2 kwietnia na tamtejszym cmentarzu.