ks. Stanisław Zawisza

Żył w latach

(1901-1970)
Urodził się 7 listopada 1901 r. w Odrzykoniu, jako syn Jana i Marii Urbanek. Chrzest przyjął 8 listopada 1901 r. w Odrzykoniu. W latach 1912-1919 ukończył Małe Seminarium w Dębowcu. Nowicjat rozpoczął 7 września 1919 r. u Misjonarzy Matki Bożej z La Salette w Suzie (Włochy). Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1920 r. w Suzie na ręce ks. generała Piotra Pajot, zaś wieczystą 29 września 1925 r. w Tournai (Belgia) na ręce ks. superiora Józefa Futy. W latach 1920-1926 odbył studia filozoficzno-teologiczne we Fryburgu (1920-1923) i Tournai (1924-1926), ukończone stopniem licencjusza teologii. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 sierpnia 1926 r. w Tournai z rąk ks. biskupa Rasneur z Tournai. Placówki i urzędy: 1926-1930 profesor Małego Seminarium w Dębowcu, 1930-1933 spowiednik nowicjatu w Hurku, 1933-1935 rektor WSD w Dębowcu, 1935-1937 wikariusz i katecheta w Kobylance, 1937-1941 superior, proboszcz i kustosz sanktuarium w Kobylance, 1941-1947 pierwszy radny, monitor i katecheta w Rzeszowie, 1947-1950 proboszcz w Lubrzy, 1950-1951 proboszcz w Białej, 1951-1952 superior, mistrz nowicjatu i kustosz sanktuarium w Dębowcu, 1952-1958 asystent prowincjalny z siedzibą w Dębowcu, 1952-1961 rektor kleryków w Dębowcu (1953-1955) i w Lublinie (1955-1961), 1958-1964 prowincjał z siedzibą w Krakowie przy ul. Wiślnej 11, 1964-1970 asystent generalny w Rzymie. Zmarł 22 lipca 1970 r. w Krakowie. Pochowany 25 lipca 1970 r. na cmentarzu parafialnym w Dębowcu.