
Drogi Czytelniku! Trzymasz w ręku egzemplarz „Studiów Saletyńskich” – pozycję długo oczekiwaną. Wydanie pierwszego numeru tego pisma wychodzi naprzeciw:
1. Oczekiwaniom Kościoła, zaleca instytutom życia konsekrowanego, aby opracowały całościowy i aktualny ratio institutionis, „to znaczy program formacyjny inspirowany charyzmatem Instytutu, który w jasnej i dynamicznej formie ukaże drogę, jaką należy przejść, aby w pełni przyswoić sobie duchowość swego Instytutu” (VC 68).
2. Ostatnim Kapitułom Polskiej Prowincji Misjonarzy Saletynów zalecającym zarządom Prowincjalnym wydawanie pisma zbierającego, pogłębiającego i promującego duchowość saletyńską.
3. Misjonarzom i czcicielom Matki Bożej z La Salette, oczekującym na materiały pozwalające lepiej poznawać, pogłębiać i inspirować zagadnienia związane z tematyką saletyńską.
Studia Saletyńskie zawierają 5 części podzielonych na 5 bloków tematycznych. Pierwsza część prezentuje materiały i dokumenty (teologiczne) dotyczące La Salette. Problematyce formacji podstawowej i ciągłej poświęcona jest druga część. Materiały duszpasterskie, w postaci kazań i homilii, konferencji i katechez, nabożeństw inspirowanych objawieniem i Orędziem z La Salette, stanowią trzecią część. Historia Zgromadzenia jest przedmiotem opracowań zamieszczonych w czwartej części. Ostatnia, piąta część przeznaczona jest dla aktualnych tematów i problemów, w świetle których lepiej można zrozumieć wydarzenie z La Salette. Jest to forum dla prezentowania poglądów, opinii, dyskusji.
Studia Saletyńskie grupują teksty opracowane przez Misjonarzy Saletynów oraz materiały prezentowane w czasie różnych form formacji, zwłaszcza ciągłej.
Obecny numer Studiów Saletyńskich ma charakter pilotażowy. Mamy nadzieję, że zainspiruje Was, Drodzy Czytelnicy i że zechcecie dzielić się własnymi refleksja mi, ujętymi w formę opracowań, na tematy bliskie każdemu Saletynowi pragnącemu jak najlepiej przeżywać i przekazywać Orędzie z La Salette i żyć konsekracją zakonną w Kościele Trzeciego Tysiąclecia oraz rozwijać dorobek Polskich Saletynów zgromadzony w ciągu blisko stuletniej historii Prowincji. Ufamy, że niniejsze pismo zyska przychylne przyjęcie przede wszystkim Misjonarzy Saletynów, a także wszystkich, którym bliskie są sprawy saletyńskie oraz pobudzi do zaangażowania w udoskonalanie przyszłych numerów.
Spis treści:
La Salette – refleksje teologiczne
- Pius XII – Dla Plączącej Matki [pdf]
- Jan Paweł II – Z okazji jubileuszu [pdf]
- Kard. Henry Schwery – Maryja Ikoną Ludu Bożego [pdf]
- Jean Stern MS – La Salette po Soborze Watykańskim II [pdf]
- Bohdan Dutko MS – Rozmowa z Jeanem Sternem [pdf]
- Andrzej Zagórski MS – Duchowość La Salette [pdf]
- Kapelani z La Salette – W sprawie pism Melanii [pdf]
La Salette – formacja
- Krzysztof Wons SDS – Charyzmat w instytucie zakonnym [pdf]
- Franciszek Szklarski MS – Wewnętrzna postawa głosiciela Słowa Bożego [pdf]
- Stanisław Witkowski MS – List do Kościoła w Laodycei [pdf]
- Janusz Kręcidło MS – Znaczenie Słowa Bożego [pdf]
La Salette w praktyce duszpasterskiej
- Jacek Dubel CSSR – Misje ewangelizacyjne [pdf]
- Andrzej Rozum MS – Medytacje – Grzech i nawrócenie w La Salette [pdf]
- Andrzej Rozum MS – Medytacje -Miłość Boga [pdf]
La Salette – Nasza historia
- Jerzy Lis MS – Początki Saletynów w Polsce [pdf]
- Piotr Jamioł MS – Ks. Salomon Schalbetter MS [pdf]
- Piotr Jamioł MS – Ks. Józef Fux MS [pdf]
Perspektywy, forum, aktualności