Rozpoczynamy nową serię filmów na temat pracy saletynów w Polsce. Przez najbliższe tygodnie będziemy prezentować poszczególne domy i dzieła, w których posługują nasi współbracia. Jako pierwsze przedstawiamy sanktuarium w Dębowcu.
Przewodnikiem po dziejach naszego domu macierzystego jest kustosz sanktuarium ks. Paweł Raczyński MS. W ciągu prawie 110 lat historii w tutejszym klasztorze pracowało blisko 220 księży i braci zakonnych. Co roku do Dębowca przyjeżdża około 650 grup zorganizowanych i wielu pielgrzymów indywidualnych. Ważnym wydarzeniem w kalendarzu sanktuarium są Saletyńskie Spotkania Młodych, które odbywają się od ponad 30 lat.
Saletyni przybyli do Dębowca 15 sieprnia 1910 roku. Pionierami Zgromadzenia w tym miejscu byli: ks. Eugène Picard MS, ks. August Gauthier MS i br. Eduard Meichtry MS. Nasi współbracia w ciągu dwóch lat otworzyli tutaj dom zakonny i niższe seminarium oraz poświęcili pierwszą kaplicę pw. Matki Bożej Saletyńskiej. Na początku lat 20-tych ubiegłego wieku rozpoczęli wydawanie „Posłańca Matki Bożej Saletyńskiej” oraz założyli Kancelarię Apostolską. W ten sposób dom macierzysty saletynów stał się głównym ośrodkiem głoszenia orędzia Maryi z La Salette w Polsce. W 2012 roku papież Benedykt XVI ustanowił kościół klasztorny bazyliką mniejszą.