ul. Dąbrowskiego 71
35-036 Rzeszów
tel.: +48 17 854 06 00
e-mail: rzeszow@saletyni.pl
www: rzeszow.saletyni.pl
Szerzenie orędzia z La Salette rozpoczęło się w Rzeszowie z chwilą przybycia Księży Misjonarzy Saletynów w 1936 roku. Działo się to najpierw w zakładzie wychowawczym i z czasem przybierało coraz szersze kręgi. Dowodami kultu z tego okresu są witraże w kaplicy zakładowej przedstawiające sceny zjawienia i obraz Matki Bożej Saletyńskiej. Czas wojenny utrudniał szerzenie się kultu.
Po wojnie ks. bp Franciszek Barda, Ordynariusz diecezji przemyskiej erygował w Rzeszowie parafię pw. Matki Bożej Saletyńskiej. Fakt ten bardzo przyczynił się do przekazywania polskim wiernym orędzia z La Salette.
Szczególną zasługę w tym dziele miał pierwszy proboszcz parafii ks. Franciszek Czarnik MS, sekretarz prowincji Księży Saletynów w Polsce, redaktor miesięcznika saletyńskiego pt.: „ Posłaniec Matki Boskiej Saletyńskiej”, wielki czciciel Matki Bożej Saletyńskiej.
W1955 roku wykonano do głównego ołtarza kaplicy tryptyk saletyński przedstawiający trzy fazy zjawienia się Matki Najświętszej. Olejne obrazy tryptyku wykonała siostra Alicja ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek.
Pierwsi duszpasterze wprowadzili nabożeństwo do Matki Bożej Saletyńskiej, które gromadziło spore rzesze wiernych. Na rozwój tego nabożeństwa miał wielki wpływ proces starania się o zezwolenie na budowę kościoła i trudności z tym związane. Corocznie też parafianie wraz ze swoimi duszpasterzami pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Pobyt w dębowieckim Sanktuarium uczył różnych form nabożeństw do Płaczącej Pani oraz rozpalał serca miłością do Niej.
Nabożeństwa rozwinęły się bardzo z chwilą sprowadzenia do Rzeszowa figury Matki Bożej Saletyńskiej do Nieba się Wznoszącej, która jest aktualnie czczona w głównym ołtarzu, i która przez szczególną łaskawość zasłużyła na kościelną koronację.
Figura Matki Bożej Wznoszącej się do Nieba jest typem ikonografii upamiętniającej trzecią i ostatnią fazę objawienia w La Salette. Jest to rzeźba trójwymiarowa o wysokości 185 centymetrów. Przedstawia Matkę Bożą w postawie stojącej, z rękami skrzyżowanymi na piersiach.
Figura została wykonana w 1939 roku przez znanego artystę rzeźbiarza Piotra Kędzierskiego z Krosna. Pierwszą polichromię rzeźby wykonał artysta malarz Władysław Niepokój, sławny portrecista z Krosna.
Polichromowana figura Matki Bożej Saletyńskiej od 1941 roku odbierała cześć od wiernych w Sanktuarium w Dębowcu. W 1977 roku figura Matki Bożej stojącej została przekazana do parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie. Odnowienia figury w Rzeszowie dokonał konserwator Tomasz Dziurawiec.
Matka Boża ubrana jest w długą, jasnobłękitną suknię z szerokimi rękawami. Dół sukni, dekolt i rękawy oblamowane są złotą naszywką. Na suknię narzucone jest wierzchnie okrycie – ciężka
szata okrywająca prawe ramię i całą postać, podpięta na lewym boku. Szata ma kolor intensywnego błękitu z czerwonym podszyciem i jest lamowana bogato zdobionym, szerokim złotym pasem. Głowę Matki Bożej przykrywa chusta w kolorze jasno-błękitnym, wykończona tak jak suknia, lamówką w kolorze złota. Szyję Madonny okalają ciemne, brązowe włosy widoczne spod rąbka. Obute stopy, wystające spod sukni, ozdobione są na przemian czerwonymi i niebieskimi różami.
Kształtna głowa Matki Bożej osadzona jest na smukłej szyi. Otacza ją złoty łańcuch, na którym umocowany jest duży krzyż z wizerunkiem Jezusa Ukrzyżowanego. Po obu stronach krzyża przymocowane są tej samej wielkości, narzędzia męki Chrystusa – z prawej strony młotek, z lewej obcęgi. Ręce Maryi, o szczupłych, delikatnych palcach, skrzyżowane na piersiach zdają się podkreślać Jego zbawczą moc. Twarz, szyja i ręce Maryi Figura Matki Bożej Saletyńskiej utrzymane są w beżu tj. kolorze ludzkiego ciała.
Cała postać Matki Bożej tchnie powagą i dostojeństwem. Wyraz twarzy nie jest smutny, lecz emanuje spokojem i pogodą. Zdawać by się mogło, że Maryja zadowolona jest z wykonanej na ziemi misji, że przewiduje jej pozytywne skutki. Ileż to ludzi pod wpływem Jej zjawienia uratowanych zostanie od wiecznego potępienia. Wzrok Matki Bożej skierowany jest w dół, w stronę ziemi, którą opuszcza, i jej mieszkańców tak, jakby żegnała się z nimi.
Figurę tę przywieziono z Dębowca w roku 1977. Wtedy wybudowano na placu kościelnym kaplicę, do której uroczyście wniesiono figurę Matki Bożej Saletyńskiej. Tam odbierała należną Jej cześć. W nocy z 7 na 8 marca 1978 roku usiłowano spalić kaplicę, ale ogień we wstępnej fazie ugaszono. Matka Boża Saletyńska okazała swoją moc. Te wypadki miały wielki wpływ na rozszerzanie się kultu Matki Bożej z La Salette.
W dniu 27 sieprnia 2000 roku na stadionie Stali Rzeszów Kazimierz Górny, Biskup Rzeszowski, dokonał koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Saletyńskiej, patronki Ludzi Pracy.
ks. Władysław Pasiut MS