Ukazała się jedyna w Polsce i na świecie, długo wyczekiwana biografia malarza z krakowskich Łagiewnik, twórcy obrazu Jezusa Miłosiernego autorstwa ks. Piotra Szwedy, misjonarza saletyna, pt. „ADOLF HYŁA. Malarz Bożego Miłosierdzia. Życie i twórczość (1897-1965)”. Wydanie tej niezwykłej i pionierskiej książki zbiega się z 125. rocznicą urodzin artysty.
Adolf Hyła urodził się w miejscowości Biała (dziś stanowi ona część miasta Bielsko- Biała) 2 maja 1897 roku. Tu zaczęła się jego droga odkrywania tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Malarstwa uczył się u Jacka Malczewskiego. Studiował także prawo i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, nauczał rysunku w gimnazjach w Będzinie i Krakowie. W czasie II wojny światowej osiadł w krakowskich Łagiewnikach, w pobliżu klasztoru Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Zmarł w Krakowie, 25 grudnia 1965 roku.
Publikacja przygotowana została w formie albumu, w którym na kilkuset stronach opisano historie powstania blisko ośmiuset obrazów Adolfa Hyły i zawierającego ponad pięćset czarnobiałych i kolorowych ilustracji związanych z curriculum vitae artysty jak i przedstawiających jego dzieła rozsiane po Polsce i całym świecie, dotychczas nieznane i niepublikowane na taką skalę. Promotorem dzieła jest ks. prof. dr hab. Andrzej Witko.
Przedmowę do niej napisał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Oto jej fragment: Prezentowana książka autorstwa ks. dr. Piotra Szwedy, misjonarza saletyna, badacza od kilkunastu lat zajmującego się życiem i twórczością Adolfa Hyły w sposób obszerny, kompletny i unikalny na skalę światową prezentuje œuvre artysty z krakowskich Łagiewnik, malarza Bożego Miłosierdzia. Pochylenie się nad życiem i twórczością autora najbardziej znanego na świecie obrazu, będącego wotum wdzięczności za ocalenie życia rodziny – może nasuwać myśl, że ten tylko może być świadkiem miłosierdzia, kto sam go dostąpił. Wotum wdzięczności artysty stało się bowiem najbardziej rozpoznawaną formą szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia.
Biografia Adolfa Hyły, niezwykłego malarza z Krakowskich Łagiewnik zaskakuje w każdym stopniu. To mozolna, benedyktyńska praca, przez kilkanaście lat kwerendy, od USA przez Australię aż do Zambii! Rezultaty poszukiwań powalają. Niektóre wątki historii poszczególnych dzieł mogą posłużyć do scenariusza serialu kryminalnego.
Treść dzieła ks. Piotra Szwedy oprócz życia Adolfa Hyły stanowi bogata spuścizna artystyczna malarza. Swoją twórczością, zwłaszcza przez liczne obrazy Jezusa Miłosiernego, Hyła zwracał się w stronę Bożego Miłosierdzia i w ten sposób, służąc swoim talentem, dawał także innym ludziom możliwość podążania ku Bogu. Malował również obrazy świętych i błogosławionych, portrety ludzi Kościoła, papieży, kapłanów. Te dzieła rozsiane są po całej Polsce. Niektóre z nich można znaleźć także poza granicami kraju, w Austrii, Australii, Brazylii, Czechach, Francji, Kanadzie, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech czy Zambii. Oprócz obrazów o tematyce religijnej artysta wykonywał także portrety ludzi świeckich, członków rodziny, znajomych, niejednokrotnie na zamówienie, by móc w ten sposób zarobić na utrzymanie swoich najbliższych.
Wydawcą książki jest Instytut Studiów Franciszkańskich w Krakowie. Jest dostępna na stronie Instytutu i w każdej dobrej katolickiej księgarni w całej Polsce.
Autor książki, ks. Piotr Szweda MS, jest historykiem sztuki i teologiem duchowości, doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii (UPJPII Kraków). Urodził się w Dębicy w 1976 roku. W latach 2002-2005 posługiwał w parafii w Krakowie, a następnie w Mrągowie. W latach 2006-2012 sekretarz i rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Saletynów w Warszawie. Od 2012 do 2014 spowiednik i kierownik duchowy w Centrum Pojednania La Salette w Dębowcu. W latach 2006-2016 współorganizator Międzynarodowego Saletyńskiego Spotkania Młodych w Dębowcu. Od 2014 roku dyrektor Duszpasterstwa Pielgrzymkowego La Salette w Krakowie, a od 2016 roku prezes Saletyńskiego Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego La Salette Travel. Jest autorem i tłumaczem prac poświęconych: tajemnicy Bożego Miłosierdzia m.in. 101 pytań o Boże Miłosierdzie (współautor ks. Andrzej Witko, 2006), Modlę się ze św. Faustyną (2006), Obraz Miłosierdzia Bożego i jego tajemnica (współautor ks. Andrzej Witko, 2012), 1001 rzeczy o Miłosierdziu Bożym i św. Faustynie (współautor ks. Andrzej Witko, 2014); tematyce cierpienia: W ramionach cierpienia. Św. Teresa z Lisieux i Św. Faustyna (2003), Dotyk cierpienia w życiu św. Teresy z Lisieux i św. Faustyny (2017); charyzmatowi saletyńskiemu: Orędzie Maryi z La Salette (2001) oraz autorowi obrazów Jezusa Miłosiernego w krakowskich Łagiewnikach: Adolf Hyła malarz w służbie Bożego Miłosierdzia (2009), Adolf Hyła. Malarz z Łagiewnik (2014).