Saletyni.pl

La Salette

La Salette

La Salette, to nazwa małej górskiej miejscowości należącej do diecezji Grenoble, w południowo-wschodniej Francji. La Salette oznacza dzisiaj przede wszystkim miejsce pielgrzymkowe położone w górach tej gminy i należy obok Lourdes i Fatimy do najbardziej znanych miejsc objawień Maryjnych na świecie.

Docieramy na tę Świętą Górę przez Grenoble do Corps. Miasteczko Corps leży na trakcie napoleońskim, ważnej arterii komunikacyjnej prowadzącej przez Alpy do Gap, nad Morze Śródziemne do stóp góry Obiou przy wejściu do doliny La Salette. Jest to miejsce urodzenia dwojga pastuszków: Maksymina Giraud i Melanii Calvat, którym dnia 19 września 1846 roku na górze La Salette objawiła się Maryja. W Corps rozpoczyna się właściwa wspinaczka, ponieważ miejscowość ta leży 800 m n.p.m., a miejsce Objawienia – na wysokości 1800 m n.p.m. Dobrej jakości droga, w wielu miejscach wykuta w skale, prowadzi najpierw przez chłodne, mocno zacienione wąwozy. W połowie drogi, w szerokiej, okrągłej kotlinie leży wioska La Salette, od której Objawienie otrzymało swą nazwę.
 
Dalej droga prowadzi szerokim łukiem obok na wpół zniszczonych wiosek w górę, po stromym zboczu. Wspinaczka stwarza okazję do niezapomnianego doświadczenia natury. Im wyżej wjeżdżamy, tym bardziej czujemy się dalsi od ciasnoty dnia codziennego i wchodzimy w wyzwalającą przestrzeń zupełnie innego świata. Z każdym zakrętem mamy coraz rozleglejszą panoramę i widzimy coraz więcej szczytów górskich. Nad wszystkimi góruje wznoszący się po przeciwległej stronie doliny dumny i majestatycznie ośnieżony szczyt Obiou, symbol La Salette. Drzewa i krzaki zostają na dole, wszędzie wokoło rośnie różnobarwna flora alpejska.

Miejsce Objawienia leży w ukryciu, schowane wśród gór. Jest to prosta górska niecka z trzema statuami Maryi z brązu, ogrodzonym łańcuchami wskazującymi drogę, którą Maryja przebyła podczas Objawienia. W głębi niecki płynie źródełko, bijące nieprzerwanie od dnia Objawienia. Jest ono znakiem wielu łask, które z tej Świętej Góry płyną na cały świat. Nad miejscem Objawienia góruje masywna Bazylika z dobudowanym Domem Pielgrzyma, jedyne dzieła człowieka w tej dziewiczej okolicy.
 
Najnowszy BIS: 2014-8

Zapraszamy

24/10/2014 do 26/10/2014

04/11/2014 do 12/11/2014

10/11/2014 do 13/11/2014

Posłaniec MBS (2014-5)

Pośród wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą drogą, od której człowiek nie może się odłączyć.

Jan Paweł II
Gratissimam sane

Ocalić pamięć MS
 

 

Społeczność MS