Polska

Real time marketing, media społecznościowe, wideomarketing i protokół dyplomatyczny – to główne tematy zakończonych jedenastych warsztatów rzeczników i pracowników mediów kościelnych. Stworzony podczas szkolenia hashtag #rzecznicy2016 30 listopada znalazł się na trzecim miejscu Poland's Trends na Twitterze.

Przez trzy dni, od 27 do 30 listopada w Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie szkoliło się prawie 90 księży, osób konsekrowanych i świeckich, pracujących w różnych instytucjach kościelnych i zajmujących się komunikacją społeczną. W warsztatach uczestniczyli także rzecznik prowincji ks. Robert Głodowski MS oraz ekipa Centrum Informacyjnego Misjonarzy Saletynów – ks. Grzegorz Zembroń MS i ks. Bartosz Seruga MS.

Jednym z gości tegorocznych warsztatów była publicystka Radia Plus i wideoblogerka Weronika Zaguła, która przedstawiła koncepcję tworzenia vloga i sposób komentowania na nim bieżących wydarzeń. Na temat wideomarketingu w mediach społecznościowych, głównie w Youtube i na Facebooku mówiła Magdalena Daniłoś.

Ważnym elementem szkolenia rzeczników był wykład dotyczący prowadzenia blogów. Wielokrotnie nagradzany bloger Konrad Kruczkowski wyjaśniał, jak dzięki blogom być liderem opinii w Internecie. Natomiast o tworzeniu strategii marketingowej w sieci mówił ulubieniec użytkowników serwisu wykop.pl Jakub Biel.

Ważnym narzędziem pracy rzecznika instytucji są wypowiedzi oficjalne. Dziennikarz i publicysta Robert Mazurek przypomniał uczestnikom warsztatów zasady udzielania wywiadów. Praktyczne ćwiczenia z kamerą dla rzeczników poprowadzili reporterka Wiadomości TVP Maria Stepan i operator Radosław Sęp.

Duże zainteresowanie i szczegółowe pytania uczestników towarzyszyły zajęciom z protokołu dyplomatycznego. Jego zasady wyjaśniła wieloletnia pracownica Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bogumiła Więcław.

Warsztaty zakończyły się szkoleniem dotyczącym prezentowania wizerunku instytucji przy pomocy Snapchata, poprowadzonym przez Magdalenę Piórek z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego i specjalistkę w zakresie nowych mediów Monikę Przybysz.

Warsztaty w Konstancinie-Jeziornie zorganizowali o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów konwentualnych w Krakowie oraz profesorowie UKSW: dr hab. Monika Przybysz i ks. dr hab. Józef Kloch.

(gz)

Zdjęcie

Więcej aktualności