Jak podczas rekolekcji, misji czy katechezy mówić o rodzinie i powołaniu? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy warsztatów, które odbyły się online 16 listopada. W szkoleniu wzięło udział 20 współbraci z placówek w kraju i za granicą, posługujących jako rekolekcjoniści i katecheci.
Saletyni wysłuchali najpierw konferencji wygłoszonej przez apostolinkę s. Annę Marię Pudełko. Siostra Anna Maria, z wykształcenia psychopedagog powołania, opowiedziała o własnym doświadczeniu prowadzenia rekolekcji oraz podzieliła się spostrzeżeniami jako uczestniczki takich spotkań. Zwróciła też uwagę, iż niezależnie od powszechnego dostępu do niezliczonej ilości nauk i konferencji w Internecie, telewizji czy radiu tradycyjne rekolekcje parafialne są ciągle potrzebne. Rekolekcjoniści i misjonarze muszą zawsze dbać o odpowiedni język i formę przekazu niezmiennych ewangelicznych treści oraz zwracać uwagę na dobre przygotowanie nauk stanowych dla mężczyzn i kobiet.
Uczestnicy warsztatów razem z prowadzącą zastanawiali się także nad wieloma kwestiami praktycznymi. W dyskusji pojawiały się pytania: Czy dzisiaj głosić rekolekcje lub misje parafialne w pojedynkę, czy raczej w grupie? Kto powinien wejść w skład takiej ekipy rekolekcyjnej? Jaką rolę mają świeccy ewangelizatorzy? Jak w ramach katechezy szkolnej mówić o rozeznawaniu swojego życiowego powołania? Siostra zaprezentowała ponadto projekt https://kierunekniebo.pl jako przykład ciekawej propozycji formacyjnej dla kobiet.
Ważnym elementem spotkania była rozmowa dotycząca kierunku posługi i przyszłości Referatu Rekolekcyjno-Misyjnego Księży Misjonarzy Saletynów.
Referat Misyjno-Rekolekcyjny ma swoją siedzibę przy sanktuarium w Dębowcu. W ramach swojej pracy saletyńscy rekolekcjoniści głoszą:
- rekolekcje adwentowe i wielkopostne;
- rekolekcje szkolne dla dzieci i młodzieży;
- rekolekcje dla rodzin;
- rekolekcje ewangelizacyjne;
- rekolekcje powołaniowe;
- rekolekcje dla osób duchownych i zakonnych;
- misje parafialne;
- misje przygotowujące parafię do nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego i obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, a także intronizacji Serca Jezusowego;
- rekolekcje o tematyce związanej z objawieniem Matki Bożej w La Salette;
- tridua przed uroczystościami odpustowymi;
- kazania odpustowe.
Szczegółowe informacje o działalności referatu można znaleźć na stronie https://rekolekcje.saletyni.pl.